Odzyskiwanie danych z macierzy RAID Dell Adam i OCZ Horizon mogą zmniejszyć Twoje obawy związane z odzyskiwaniem danych

Faktycznie tak działa się odtwarzanie danych z macierzy RAID 0+1
Odtwarzanie danych z macierzy RAID

Odzyskiwanie danych z macierzy RAID Odzyskiwanie danych z macierzy RAID jest dość nowym zjawiskiem w świecie technologii komputerowej, które postaram się tutaj wyjaśnić na przykładzie moich osobistych doświadczeń. Nazywam się Wybieg W. Butchart i jestem certyfikowanym Konsultantem Technologii Informacyjnych z ponad ośmioletnim doświadczeniem w dziedzinie technologii informatycznych, w tym z dużą ilością obowiązków związanych z Linux VSA. Celem tego artykułu jest opisanie moich doświadczeń z odzyskiwaniem macierzy RAID i pomoc innym w uniknięciu niektórych z błędów, które popełniłem i osiągnięciu celu, jakim jest odzyskanie macierzy RAID. Zaczynajmy!

Odtwarzanie danych z macierzy RAID 0,1 co trzeba umieć.

Moje pierwsze doświadczenie z odzyskiwaniem danych z macierzy RAID miało miejsce w 2021 roku, kiedy pracowałem jako członek laboratorium szybkiego testowania aplikacji w firmie zajmującej się tworzeniem oprogramowania. Przeprowadzałem kilka bardzo podstawowych testów na laptopie z systemem Windows i bardzo podstawowymi wymaganiami dotyczącymi przechowywania danych dla projektu internetowego, który wtedy budowaliśmy. Sprzęt, który wybraliśmy, obejmował stary stacjonarny laptop Compaq z 2 GB pamięci RAM, starą maszynę HP Compaq Regcure z pojedynczym procesorem i starą stację roboczą Netware.

Odtwarzanie danych z macierzy RAID 0,1 dodatni ratunek.

Postanowiliśmy wypróbować nasze testy odzyskiwania danych na jednej z tych maszyn, aby sprawdzić, jak dobrze bylibyśmy w stanie odzyskać plik przy użyciu plików rzadkich w tradycyjnym systemie NFS SAN. Mój ówczesny szef nie był zadowolony z wyników moich testów i poprosił mnie o przeprowadzenie dalszych testów na zorientowanym na RAID obrazie Opcode Zyapper opartym na Linuksie. Nie wiedziałem, czego się spodziewać, ponieważ nie było żadnych oczekiwań co do wydajności na tym poziomie. Jednak oprogramowanie Opcode okazało się znacznie szybsze i bardziej wydajne niż system NFS SAN w przypadku tego rodzaju odzyskiwania danych na laptopie klasy low-end z zaledwie kilkoma gigabajtami przestrzeni dyskowej.

Odtwarzanie danych z macierzy RAID 0,1 komu można uwierzyć takie działanie.

Przetestowaliśmy również nasz obraz Opcode Zyapper zorientowany na RAID na starszym laptopie z procesorem Intel i5, aby sprawdzić, czy to poprawi sytuację. Również w tym przypadku opcja raid działała znacznie szybciej. Jednak na nowszych systemach opcja NFS SAN działała znacznie lepiej przy nieco mniejszym zużyciu pasma. Ostateczne wyniki pokazały, że nasz mały eksperyment z kodem Naze był w stanie odzyskać ponad dwa razy więcej danych, niż nie udało się odzyskać w pierwszym teście, mimo że przepustowość była niższa. Tamten eksperyment dał również bardzo dobre wyniki przy wolumenie raid o pojemności 4 GB.

Teraz przechodzimy do odzyskiwania danych z macierzy RAID za pomocą znacznie bardziej dojrzałego produktu na rynku. Oprogramowanie Naze, oprócz zapewnienia funkcjonalności alokacji bloków i plików, posiada również pełną zdolność dostępu POSIX i jest bardzo dobrze udokumentowanym wieloużytkownikowym systemem operacyjnym. Jeśli nie jesteś zaznajomiony z tym produktem, jest on dostępny za darmo w Internecie. Najbardziej imponującą rzeczą w tym oprogramowaniu jest to, że może ono wykonywać zadania, które przekraczają możliwości nawet najlepszych współczesnych komputerów. Na przykład, oprogramowanie Naze może wykonać pięć różnych zadań POSIX, z których wszystkie pięć trwa znacznie dłużej niż jedno proste zadanie, które wykonała opcja raid podczas naszych testów.

Raid Manager, który jest prawdopodobnie najfajniejszą częścią Raid Managera, pozwala na zmianę poziomu wsparcia raid dla Twojego systemu. Obejmuje to ustawienie poziomu raid dla pojedynczego użytkownika, grupy raid lub obsługi większej grupy. Istnieją również opcje konfigurowania/odłączania urządzeń raid oraz przenoszenia urządzeń z jednego dysku na drugi. Jeśli z jakiegoś powodu musisz przenieść urządzenie, znacznie ułatwia to zadanie.

Przywracanie danych z macierzy RAID 0+1 w pewna technika.

Warto wspomnieć o kilku funkcjach. Wśród nich jest możliwość tworzenia grup raidowych i raidów na dyskach LSI z wykorzystaniem trybu raid Z. Oprogramowanie pozwala również na mapowanie rozmiarów bloków i możliwości. Dostępna jest rozbudowana funkcja pomocy, która pomaga szybko rozpocząć pracę. Na przykład pomocne filmy z rozwiązywaniem problemów przedstawiają całą procedurę od początku do końca, co sprawia, że tworzenie raidu na dyskach LSI w komputerach Dell Adam i Compaq Deskjet jest nieskomplikowane nawet dla najbardziej niewykształconego użytkownika komputera.

Dwa testowane przez nas programy działały nadzwyczaj dobrze, mimo że każdy z nich miał tylko tydzień czasu na testy. Wyniki te są dla mnie zachęcające, ponieważ oba systemy radzą sobie całkiem dobrze. Podczas gdy wydajność Dell Adam i OCZ Horizon nie jest tak imponująca, nie oznacza to, że nie powinieneś ich rozważyć, jeśli szukasz niedrogiego rozwiązania dla swoich potrzeb odzyskiwania danych. Jeśli cokolwiek, te dwa programy działają dobrze i mają dobrą dokumentację i wsparcie, co powinno być ogromnym plusem dla każdego poważnego użytkownika.

Dane adresowe:

AKTE Odzyskiwanie danych – Kontakt
ul. Morasko 17, 61-680 Poznań
Telefon: 784 898 784
Telefon: 784 380 784
opłata za połączenie wg taryfy operatora
e-mail: [email protected]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.