Wszechstronne olbrzymy
Za co cenimy konie fryzjerskie? Za wiele rzeczy. Urzeka nas ich majestatyczna sylwetka, zdolności i łagodny charakter. Te konie zyskują coraz więcej miłośników zwłaszcza wśród osób prowadzących agroturystykę.
Fryzy pojawiły się ponad dwa tysiące lat temu na północy dzisiejszej Holandii, w rejonie Fryzji. Od tego czasu rasę tą wielokrotnie modyfikowano. Przez te modyfikacje dwukrotnie niemal doprowadzono do jej wyginięcia. Mieszkańcy Fryzji zawsze bardzo cenili te konie, i to dzięki ich staraniom fryzy przetrwały. Konie te z czasem trafiły również do innych państw europejskich. Dziś fryzy już nie pracują w polu, za to sprawdzają się w różnych dyscyplinach.
Fryzy z Hiszpanii
Najdawniejsze wzmianki o wytrzymałych i silnych karych rumakach pochodzą z czasów starożytnego Rzymu. Tam rzymscy wojownicy używali ich podczas walki, a w średniowieczu brały udział w turniejach rycerskich. Na koniach fryzyjskich podróżowali również germańscy rycerze podczas wypraw krzyżowych. Wtedy te konie różniły się od swoich dzisiejszych potomków – były cięższe i miały mocniejszą budowę. Domieszka krwi andaluzyjskiej około 500 lat temu sprawiła, że rumaki nabrały o wiele szlachetniejszego wyglądu.
Niby olbrzym, jednak niewielki
Zimnokrwiste fryzy mają gorący temperament. Ciężka budowa, lśniąca kara sierść oraz majestatyczna zdolność poruszania się, sprawiają że konie tej rasy naprawdę robią wrażenie. Nazywane są olbrzymami, choć w kłębie mierzą zaledwie ok. 150 cm. Znaki rozpoznawcze konia fryzyjskiego to: kara maść (niekiedy dopuszcza się niewielką białą plamkę na czole), szczotki na nogach oraz gęste grzywa i ogon.
Liczy się rodowód
Księgi stadne, do których można wpisać te piękne zwierzęta, prowadzone są tylko w Holandii. Jest to Królewska Księga Stadna Koni Fryzyjskich (KFPS). W zasadzie jest to jedyne miejsce, gdzie można to zrobić w oficjalny sposób. Restrykcyjne przepisy przyczyniają się do zachowania czystości rasy. Dzięki nim nie ma wątpliwości, że koń z rodowodem rzeczywiście ma dobre pochodzenie. Przedstawicielem KFPS w naszym kraju jest Związek Hodowców Koni Fryzyjskich w Polsce.
Co wyróżnia fryzy?
Fryzy poruszają się sprężystym, żywym kłusem. To zapewnia im sukcesy w takich dyscyplinach jak ujeżdżenie czy wyścigi zaprzęgów. Ten specyficzny chód wyróżnia fryzy spośród innych koni. Ponad 100 lat temu konie fryzyjskie wykorzystywano również w wyścigach kłusaków, i to właśnie z domieszki ich krwi powstały słynne kłusaki orłowskie i amerykańskie.